Sık Sorulanlar | ProEmtia

İş Bankası Proemtia Bayi Kart ile yapılacak olan vadeli alımlarda geçerli oranlar; 90 gün - %13,50 / 120 gün - %18,00 / 150 gün - %22,50 / 180 gün - %26,99 Şimdi alışveriş yapın!

Geriye Dön

Sık Sorulanlar

Genel

Proemtia’da aynı anda hem alıcı hem de satıcı olabilir miyim?

Kullanıcılar, farklı cep telefonu ile üye olmak kaydıyla, Proemtia’da hem alıcı hem de satıcı olabilirler.

Proemtia’nın çalışma saatleri nedir?

Proemtia platformu, emtia ticaretindeki değişkenlerden dolayı sadece hafta içi mesai saatlerinde, yani 09.30 – 17.30 arası hizmet vermektedir. Ancak satıcılar, ürünlerine ilişkin tüm yükleme ve güncelleme işlemlerini 7/24 yapabilmektedirler.

Proemtia Nedir?

Proemtia, İş Bankası tarafından kurulmuş olan; endüstriyel ürün ve emtia ticaretine aracılık eden bir dijital pazaryeri platformudur. Proemtia’da; yassı, uzun, boru ve kutu profiller ile birlikte paslanmaz kategorilerinde de çok sayıda demir çelik ürünü satılmaktadır. Proemtia’ya üye olan alıcılar ve satıcılar güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilir ve özel finansal avantajlardan yararlanabilirler. Proemtia, demir çelik ile başladığı emtia ticaretine; farklı sektörlere ilişkin ürünleri de ekleyerek büyümeye devam edecektir.

Proemtia’da üyelik ücretli midir?

Proemtia platformuna üye olmak ücretsizdir.

Elektronik ihale nedir, nasıl ihale açabilirim ve açık ihalelere nasıl teklif verebilirim?

İhale modülü sayesinde tüm alıcı ve satıcı üyelerimiz açık artırma ve açık eksiltme ihaleleri açabilirler. İhale açmak isteyen firma, ihaleye konu olan ürün ve/veya hizmeti, ihalenin başlangıç fiyatını ve ihalenin süresini belirledikten sonra teknik şartname ve diğer gerekli belgeleri de sisteme yükleyerek ihale sürecini başlatabilir. Ayrıca ihaleyi açan firma; ihalenin süresini değiştirme ve ihaleyi iptal etme haklarına sahiptir. İhaleye teklif verenler arasından, ihaleyi kazananı üyelerimiz kendileri seçerler. Üyelerimiz platformumuzun e-ihale sayfası içerisinde yer alan videomuzu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirler.

Alıcı Üyeliği

Proemtia’dan nasıl sipariş verebilirim?

Proemtia üyesi olan alıcılar, aradıkları ürünlere; kategoriler arasından seçim yaparak ya da ürün isimlerini arama çubuğuna yazarak ulaşabilirler. Aranılan ürünler; fiyat, ebat, kalite, lokasyon ve ölçü birimine göre filtrelenebilmektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Youtube kanalımızdaki ilgili videomuzu izleyebilirsiniz. Hemen İzle!

Vadeli satın alım yapabilir miyim?

Platformumuzda sadece İş Bankası Proemtia Bayi Kart sahipleri, onaylı satıcıların tüm ürünlerini 90,120,150 ve 180 gün vadeli olarak satın alma imkanına sahiptir.Bayi Kart'a Hemen Başvur!

Proemtia’dan verdiğim siparişler ne zaman teslim edilir?

Proemtia’da satıcılar sadece stoklarında bulunan ürünleri satışa açabilmektedirler. Her bir satıcı, ürününü kaç iş günü içerisinde teslim edeceğini kendisi belirleme hakkına sahiptir. Alıcılar ise ürünün kaç iş günü içerisinde teslim edileceği bilgisini, ürünü satın almadan önce görebilirler.

Satıcı ve alıcıların kendi aralarında anlaşmaları durumunda alıcıların, ödemelerini yaptıkları ürünleri ileri bir tarihte teslim alma imkanları bulunmaktadır. Bu durumda, sipariş oluştuğunda alıcıya gelen teslimat doğrulama ve ödeme kodunun satıcı ile paylaşılması ve satıcının bu kodu doğrulayarak platform onayına göndermesinin ardından satıcıya ödemesi yapılmaktadır.

Proemtia pazaryerinde bulunan satıcıların bilgilerine nereden ulaşabilirim?

Proemtia'da aradığınız ürüne tıkladığınızda ilgili ürünü satan satıcının unvanını görebilirsiniz. Unvanlarının platformda görünmesini istemeyen satıcı firmalar ise, sistem tarafından 24 saatte bir değişen satıcı kodlarıyla temsil edilmektedir. Böyle bir durumda, alıcılar ilgili ürünü satın aldıkları firmanın unvanını satın alım işlemi gerçekleştikten sonra görebilirler. Proemtia'da satıcı olan tüm firmaların unvanlarına onaylı satıcılar sekmesinden ulaşabilirsiniz. https://www.proemtia.com/onayli-saticilar

Proemtia’da ödemesi yapılan siparişler iptal edilebilir mi?

Satıcıların ve alıcıların korunması için kesinleşen siparişlerin iptal edilmesi mümkün değildir. Ancak bir satıcının taahhüt ettiği tarihte ve şekilde ürün teslimini/yüklemesini gerçekleştirmemesi halinde, alıcının bu siparişi iptal etme hakkı vardır. Benzer şekilde, alıcının sipariş detaylarında belirtilen tarihte ürünleri teslim almaması durumunda da, satıcı siparişi iptal edebilecektir.

Proemtia’dan aldığım ürünü iade edebilir miyim?

Proemtia'da satın alınan ürünlerin iade süreci, demir çelik sektöründeki teamüllerden ve alışılagelmiş iş yapış şekillerinden farklı olmamaktadır. Proemtia platformunda sadece belirli kriterleri taşıyan onaylı satıcılar satış yapabilmektedir. Onaylı satıcılar tarafından sadece üreticilerin belirlediği kalite, norm ve spesifikasyonlarına uygun olan ürünler satışa sunulur. Alıcılar ise Proemtia’da bu kalite, norm ve spesifikasyonları dikkate alarak; üretici firma bilgilerine göre arama yapabilirler. İade sürecinin başlatılabilmesi için, ilk önce alıcının teslim aldığı ürünlerin sipariş detaylarıyla ya da bu kriterlerle uyumlu olmadığını Proemtia müşteri hizmetlerine ve ilgili satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Gerekli bildirimler yapıldıktan sonra, inceleme süreci başlatılır ve iade işleme alınır. Satıcının veya gerekli görüldüğü durumda, üretici firmanın teknik personelinden bir inceleme istenir. İade süreci, yapılacak bu incelemenin neticesine göre sonuçlandırılır. Proemtia, iade sürecinin hızlı ve sağlıklı bir biçimde sonuçlandırılması için tüm taraflarla görüşerek gerekli koordinasyonu sağlayacaktır.

Kantar Tolerans Teminatı Nedir?

Alıcının satın aldığı ürünün net ağırlığı, yükleme aşamasında yapılacak tartım işlemi sonucunda belirlenir. Örneğin; bir alıcının 100 tonluk DKP sac aldığını varsayalım. Ürünün yüklenmesi sırasında yapılan tartma işleminde ürün ağırlığının 101 ton olarak çıkması halinde satıcıya 1 tonluk fazla yükleme için ilave ödeme yapılması gerekir. Bu nedenle, bir sipariş oluşturulduğunda alıcılardan ürün bedeline ilaveten toplam ürün bedelinin %5 ile %10'u arasında değişen oranlarda bir teminat bedeli tahsil edilir. Bu bedel ise Kantar Tolerans Teminatı olarak adlandırılır. Tartım işlemi sonucunda Kantar Tolerans Teminatının kullanılmayan kısmı alıcıya iade edilmektedir.

Güvenli tahsilat modeli nedir?

Proemtia üzerinden verilen bir siparişin bedeli bloke altına alınır. Bir başka deyişle, siparişler alıcıya teslim edilmeden önce satıcıya ödemesi iletilmez. Satıcılar, ürün teslimatlarını; sipariş detaylarında belirtilen süre ve niteliklere uygun şekilde yapmaları halinde ödemelerini Proemtia’dan tahsil ederler. Ayrıca Proemtia’da, işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için teslimat doğrulama kodu kullanılmaktadır.

Teslimat doğrulama kodu nedir?

Alıcının, alışveriş için yaptığı ödeme doğrudan satıcının hesabına geçmez. Satıcı, ödemesini ürünleri eksiksiz teslim ettikten sonra alır. Tam bu noktada teslimat doğrulama kodu devreye girer. Sipariş teslimatı için alıcının cep telefonuna teslimat doğrulama kodu SMS ile iletilir. Alıcı, ürünlerini teslim almak için bu kodu satıcıya iletir. Satıcı, siparişi teslim etmeden önce teslimat doğrulama kodunu sisteme girer ve kodu doğrulatır. Böylelikle, satıcı; ürünlerini doğru kişiye teslim ettiğinden emin olur. Teslimat Doğrulama Kodunun alıcı için avantajı ise; sipariş bedelinin, satıcının hesabına teslimat doğrulama kodunu girdikten sonra aktarılacak olmasıdır.

Satıcı sipariş verdiğim ürünleri teslim etmezse ne yapabilirim?

Alıcı, sipariş detaylarında belirtilen süreye uygun olarak ürünleri teslim almak üzere satıcıya başvurmasına rağmen, satıcı ürünleri kısmen veya tamamen teslim etmezse, alıcı ve satıcı arasında bu durumu tevsik edecek yani belgeleyecek bir tutanak düzenlenir. Alıcı, bu tutanağa dayanarak Proemtia’ya başvuruda bulunup siparişin iptalini talep edebilir. Satıcı bu tutanağı imzalamasa bile, satışa ilişkin belgelerin satıcı tarafından zamanında platforma yüklenmemesi halinde, alıcının otomatik olarak satın alma işlemini iptal etme hakkı vardır. Siparişin iptal edilmesi durumunda; sipariş bedeline ek olarak, satıcıdan sipariş bedelinin %5’i oranında cezai bedel tahsil edilir.

Satın aldığım ürünleri nasıl teslim alabilirim?

Proemtia’da alıcıların siparişlerini teslim almaları için 2 seçenekleri vardır. Birincisi; Satıcı Deposundan Teslim Al seçeneğidir. Bu teslimat seçeneğinde; alıcı, alışveriş işleminden sonra satıcı ile iletişime geçtikten sonra siparişini kendisi teslim alabilir. Ayrıca, bu seçeneği tercih eden bir alıcı, satıcı ile anlaşıp nakliye bedelini ödeyerek satıcıdan ürünleri teslim etmesini de isteyebilir. İkincisi ise; Alıcı Adresine Lojistikle Teslimat seçeneğidir. İkinci seçeneği tercih eden alıcının siparişi, sisteme tanımlamış olduğunu adresine Proemtia’nın anlaşmalı lojistik firması tarafından teslim edilir.

Proemtia’da ödemelerimi nasıl gerçekleştirebilirim?

Proemtia’da ödemelerinizi kredi kartı, banka kartı ve Havale/EFT ile yapabilirsiniz. Kredi kartları ile yapılan ödemelerde ise 12 aya varan taksit imkanından faydalanabilirsiniz.

Satıcı Üyeliği

Alıcı ürünleri teslim almazsa ne yapabilirim?

Alıcının sipariş detaylarında belirtilen tarihte ürünleri teslim almak üzere satıcıya başvurmaması halinde, satıcının Proemtia’ya başvurarak siparişin iptalini talep etme hakkı vardır. Siparişin iptal edilmesi halinde alıcıdan tahsil edilmiş olan ürün bedelinden %10 oranında cezai bedel kesilip kalan tutar alıcıya iade edilir. Tahsil edilen cezai bedelin yarısı ise satıcıya ödenir.

Satmış olduğum ürünlerin bedelini nasıl ve ne zaman tahsil edebilirim?

Satıcı; alıcıya, siparişini eksiksiz bir şekilde teslimat kodu ile teslim ettikten sonra; siparişe ilişkin fatura, sevk irsaliyesi ve kantar fişini Proemtia platformuna yükleyerek ödemesini talep eder. Proemtia tarafından satıcının sisteme girdiği belgeler incelenir.Belgeler onaylandıktan sonra siparişin bedeli 3 iş günü içerisinde satıcı hesaplarına aktarılmaktadır.

Satıcılara sipariş bedelinin ödenmesi aşamasında herhangi bir kesinti yapılır mı?

Satıcı firmalara sipariş bedelinin ödenmesi aşamasında Proemtia tarafından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Örnek vermek gerekirse, 1 milyon TL'lik satış yapan bir satıcının ödemesi, söz konusu siparişe konu ürünleri teslim etmesini takiben 3 iş günü içerisinde 1 milyon TL olarak yapılmaktadır.

Yabancı para üzerinden satış yapabilir miyim?

Proemtia’da satıcıların ürün fiyatlarını TL, USD ve EUR üzerinden belirlemesi mümkündür. Ancak; fiyatı yabancı para olarak belirlenen bir ürünün bedeli, piyasadaki geçerli döviz kuru üzerinden TL’ye çevrilerek, pazaryerinde alıcılara Türk Lirası olarak gösterilecektir. Aynı şekilde, satış işlemleri de TL üzerinden gerçekleşecektir.

Genel

Proemtia’da aynı anda hem alıcı hem de satıcı olabilir miyim?

Kullanıcılar, farklı cep telefonu ile üye olmak kaydıyla, Proemtia’da hem alıcı hem de satıcı olabilirler.

Proemtia’nın çalışma saatleri nedir?

Proemtia platformu, emtia ticaretindeki değişkenlerden dolayı sadece hafta içi mesai saatlerinde, yani 09.30 – 17.30 arası hizmet vermektedir. Ancak satıcılar, ürünlerine ilişkin tüm yükleme ve güncelleme işlemlerini 7/24 yapabilmektedirler.

Proemtia Nedir?

Proemtia, İş Bankası tarafından kurulmuş olan; endüstriyel ürün ve emtia ticaretine aracılık eden bir dijital pazaryeri platformudur. Proemtia’da; yassı, uzun, boru ve kutu profiller ile birlikte paslanmaz kategorilerinde de çok sayıda demir çelik ürünü satılmaktadır. Proemtia’ya üye olan alıcılar ve satıcılar güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilir ve özel finansal avantajlardan yararlanabilirler. Proemtia, demir çelik ile başladığı emtia ticaretine; farklı sektörlere ilişkin ürünleri de ekleyerek büyümeye devam edecektir.

Proemtia’da üyelik ücretli midir?

Proemtia platformuna üye olmak ücretsizdir.

Elektronik ihale nedir, nasıl ihale açabilirim ve açık ihalelere nasıl teklif verebilirim?

İhale modülü sayesinde tüm alıcı ve satıcı üyelerimiz açık artırma ve açık eksiltme ihaleleri açabilirler. İhale açmak isteyen firma, ihaleye konu olan ürün ve/veya hizmeti, ihalenin başlangıç fiyatını ve ihalenin süresini belirledikten sonra teknik şartname ve diğer gerekli belgeleri de sisteme yükleyerek ihale sürecini başlatabilir. Ayrıca ihaleyi açan firma; ihalenin süresini değiştirme ve ihaleyi iptal etme haklarına sahiptir. İhaleye teklif verenler arasından, ihaleyi kazananı üyelerimiz kendileri seçerler. Üyelerimiz platformumuzun e-ihale sayfası içerisinde yer alan videomuzu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirler.

Alıcı Üyeliği

Proemtia’dan nasıl sipariş verebilirim?

Proemtia üyesi olan alıcılar, aradıkları ürünlere; kategoriler arasından seçim yaparak ya da ürün isimlerini arama çubuğuna yazarak ulaşabilirler. Aranılan ürünler; fiyat, ebat, kalite, lokasyon ve ölçü birimine göre filtrelenebilmektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Youtube kanalımızdaki ilgili videomuzu izleyebilirsiniz. Hemen İzle!

Vadeli satın alım yapabilir miyim?

Platformumuzda sadece İş Bankası Proemtia Bayi Kart sahipleri, onaylı satıcıların tüm ürünlerini 90,120,150 ve 180 gün vadeli olarak satın alma imkanına sahiptir.Bayi Kart'a Hemen Başvur!

Proemtia’dan verdiğim siparişler ne zaman teslim edilir?

Proemtia’da satıcılar sadece stoklarında bulunan ürünleri satışa açabilmektedirler. Her bir satıcı, ürününü kaç iş günü içerisinde teslim edeceğini kendisi belirleme hakkına sahiptir. Alıcılar ise ürünün kaç iş günü içerisinde teslim edileceği bilgisini, ürünü satın almadan önce görebilirler.

Satıcı ve alıcıların kendi aralarında anlaşmaları durumunda alıcıların, ödemelerini yaptıkları ürünleri ileri bir tarihte teslim alma imkanları bulunmaktadır. Bu durumda, sipariş oluştuğunda alıcıya gelen teslimat doğrulama ve ödeme kodunun satıcı ile paylaşılması ve satıcının bu kodu doğrulayarak platform onayına göndermesinin ardından satıcıya ödemesi yapılmaktadır.

Proemtia pazaryerinde bulunan satıcıların bilgilerine nereden ulaşabilirim?

Proemtia'da aradığınız ürüne tıkladığınızda ilgili ürünü satan satıcının unvanını görebilirsiniz. Unvanlarının platformda görünmesini istemeyen satıcı firmalar ise, sistem tarafından 24 saatte bir değişen satıcı kodlarıyla temsil edilmektedir. Böyle bir durumda, alıcılar ilgili ürünü satın aldıkları firmanın unvanını satın alım işlemi gerçekleştikten sonra görebilirler. Proemtia'da satıcı olan tüm firmaların unvanlarına onaylı satıcılar sekmesinden ulaşabilirsiniz. https://www.proemtia.com/onayli-saticilar

Proemtia’da ödemesi yapılan siparişler iptal edilebilir mi?

Satıcıların ve alıcıların korunması için kesinleşen siparişlerin iptal edilmesi mümkün değildir. Ancak bir satıcının taahhüt ettiği tarihte ve şekilde ürün teslimini/yüklemesini gerçekleştirmemesi halinde, alıcının bu siparişi iptal etme hakkı vardır. Benzer şekilde, alıcının sipariş detaylarında belirtilen tarihte ürünleri teslim almaması durumunda da, satıcı siparişi iptal edebilecektir.

Proemtia’dan aldığım ürünü iade edebilir miyim?

Proemtia'da satın alınan ürünlerin iade süreci, demir çelik sektöründeki teamüllerden ve alışılagelmiş iş yapış şekillerinden farklı olmamaktadır. Proemtia platformunda sadece belirli kriterleri taşıyan onaylı satıcılar satış yapabilmektedir. Onaylı satıcılar tarafından sadece üreticilerin belirlediği kalite, norm ve spesifikasyonlarına uygun olan ürünler satışa sunulur. Alıcılar ise Proemtia’da bu kalite, norm ve spesifikasyonları dikkate alarak; üretici firma bilgilerine göre arama yapabilirler. İade sürecinin başlatılabilmesi için, ilk önce alıcının teslim aldığı ürünlerin sipariş detaylarıyla ya da bu kriterlerle uyumlu olmadığını Proemtia müşteri hizmetlerine ve ilgili satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Gerekli bildirimler yapıldıktan sonra, inceleme süreci başlatılır ve iade işleme alınır. Satıcının veya gerekli görüldüğü durumda, üretici firmanın teknik personelinden bir inceleme istenir. İade süreci, yapılacak bu incelemenin neticesine göre sonuçlandırılır. Proemtia, iade sürecinin hızlı ve sağlıklı bir biçimde sonuçlandırılması için tüm taraflarla görüşerek gerekli koordinasyonu sağlayacaktır.

Kantar Tolerans Teminatı Nedir?

Alıcının satın aldığı ürünün net ağırlığı, yükleme aşamasında yapılacak tartım işlemi sonucunda belirlenir. Örneğin; bir alıcının 100 tonluk DKP sac aldığını varsayalım. Ürünün yüklenmesi sırasında yapılan tartma işleminde ürün ağırlığının 101 ton olarak çıkması halinde satıcıya 1 tonluk fazla yükleme için ilave ödeme yapılması gerekir. Bu nedenle, bir sipariş oluşturulduğunda alıcılardan ürün bedeline ilaveten toplam ürün bedelinin %5 ile %10'u arasında değişen oranlarda bir teminat bedeli tahsil edilir. Bu bedel ise Kantar Tolerans Teminatı olarak adlandırılır. Tartım işlemi sonucunda Kantar Tolerans Teminatının kullanılmayan kısmı alıcıya iade edilmektedir.

Güvenli tahsilat modeli nedir?

Proemtia üzerinden verilen bir siparişin bedeli bloke altına alınır. Bir başka deyişle, siparişler alıcıya teslim edilmeden önce satıcıya ödemesi iletilmez. Satıcılar, ürün teslimatlarını; sipariş detaylarında belirtilen süre ve niteliklere uygun şekilde yapmaları halinde ödemelerini Proemtia’dan tahsil ederler. Ayrıca Proemtia’da, işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için teslimat doğrulama kodu kullanılmaktadır.

Teslimat doğrulama kodu nedir?

Alıcının, alışveriş için yaptığı ödeme doğrudan satıcının hesabına geçmez. Satıcı, ödemesini ürünleri eksiksiz teslim ettikten sonra alır. Tam bu noktada teslimat doğrulama kodu devreye girer. Sipariş teslimatı için alıcının cep telefonuna teslimat doğrulama kodu SMS ile iletilir. Alıcı, ürünlerini teslim almak için bu kodu satıcıya iletir. Satıcı, siparişi teslim etmeden önce teslimat doğrulama kodunu sisteme girer ve kodu doğrulatır. Böylelikle, satıcı; ürünlerini doğru kişiye teslim ettiğinden emin olur. Teslimat Doğrulama Kodunun alıcı için avantajı ise; sipariş bedelinin, satıcının hesabına teslimat doğrulama kodunu girdikten sonra aktarılacak olmasıdır.

Satıcı sipariş verdiğim ürünleri teslim etmezse ne yapabilirim?

Alıcı, sipariş detaylarında belirtilen süreye uygun olarak ürünleri teslim almak üzere satıcıya başvurmasına rağmen, satıcı ürünleri kısmen veya tamamen teslim etmezse, alıcı ve satıcı arasında bu durumu tevsik edecek yani belgeleyecek bir tutanak düzenlenir. Alıcı, bu tutanağa dayanarak Proemtia’ya başvuruda bulunup siparişin iptalini talep edebilir. Satıcı bu tutanağı imzalamasa bile, satışa ilişkin belgelerin satıcı tarafından zamanında platforma yüklenmemesi halinde, alıcının otomatik olarak satın alma işlemini iptal etme hakkı vardır. Siparişin iptal edilmesi durumunda; sipariş bedeline ek olarak, satıcıdan sipariş bedelinin %5’i oranında cezai bedel tahsil edilir.

Satın aldığım ürünleri nasıl teslim alabilirim?

Proemtia’da alıcıların siparişlerini teslim almaları için 2 seçenekleri vardır. Birincisi; Satıcı Deposundan Teslim Al seçeneğidir. Bu teslimat seçeneğinde; alıcı, alışveriş işleminden sonra satıcı ile iletişime geçtikten sonra siparişini kendisi teslim alabilir. Ayrıca, bu seçeneği tercih eden bir alıcı, satıcı ile anlaşıp nakliye bedelini ödeyerek satıcıdan ürünleri teslim etmesini de isteyebilir. İkincisi ise; Alıcı Adresine Lojistikle Teslimat seçeneğidir. İkinci seçeneği tercih eden alıcının siparişi, sisteme tanımlamış olduğunu adresine Proemtia’nın anlaşmalı lojistik firması tarafından teslim edilir.

Proemtia’da ödemelerimi nasıl gerçekleştirebilirim?

Proemtia’da ödemelerinizi kredi kartı, banka kartı ve Havale/EFT ile yapabilirsiniz. Kredi kartları ile yapılan ödemelerde ise 12 aya varan taksit imkanından faydalanabilirsiniz.

Satıcı Üyeliği

Alıcı ürünleri teslim almazsa ne yapabilirim?

Alıcının sipariş detaylarında belirtilen tarihte ürünleri teslim almak üzere satıcıya başvurmaması halinde, satıcının Proemtia’ya başvurarak siparişin iptalini talep etme hakkı vardır. Siparişin iptal edilmesi halinde alıcıdan tahsil edilmiş olan ürün bedelinden %10 oranında cezai bedel kesilip kalan tutar alıcıya iade edilir. Tahsil edilen cezai bedelin yarısı ise satıcıya ödenir.

Satmış olduğum ürünlerin bedelini nasıl ve ne zaman tahsil edebilirim?

Satıcı; alıcıya, siparişini eksiksiz bir şekilde teslimat kodu ile teslim ettikten sonra; siparişe ilişkin fatura, sevk irsaliyesi ve kantar fişini Proemtia platformuna yükleyerek ödemesini talep eder. Proemtia tarafından satıcının sisteme girdiği belgeler incelenir.Belgeler onaylandıktan sonra siparişin bedeli 3 iş günü içerisinde satıcı hesaplarına aktarılmaktadır.

Satıcılara sipariş bedelinin ödenmesi aşamasında herhangi bir kesinti yapılır mı?

Satıcı firmalara sipariş bedelinin ödenmesi aşamasında Proemtia tarafından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Örnek vermek gerekirse, 1 milyon TL'lik satış yapan bir satıcının ödemesi, söz konusu siparişe konu ürünleri teslim etmesini takiben 3 iş günü içerisinde 1 milyon TL olarak yapılmaktadır.

Yabancı para üzerinden satış yapabilir miyim?

Proemtia’da satıcıların ürün fiyatlarını TL, USD ve EUR üzerinden belirlemesi mümkündür. Ancak; fiyatı yabancı para olarak belirlenen bir ürünün bedeli, piyasadaki geçerli döviz kuru üzerinden TL’ye çevrilerek, pazaryerinde alıcılara Türk Lirası olarak gösterilecektir. Aynı şekilde, satış işlemleri de TL üzerinden gerçekleşecektir.